10 tipů, jak zvládnout první loučení

Začátky ve školce mohou být někdy těžké, ale společně to „zmákneme“!

Máme pro maminky a tatínky malý návod, jak pomoci sobě i dětem zvládnout první příchody a hlavně odchody do školky. Role rodičů je zde velmi důležitá a stejně jako v jiných situacích, musíte se jí zhostit s jistotou a nepoddat se svým emocím a strachům.

Ve školce jsme všechny maminky a víme, jak je to těžké, ale můžete nám důvěřovat, že už máme vše vyzkoušené a je to velice citlivé. Bereme velký ohled na to, co vaše dítko prožívá, a dáme vám vědět, když si budeme myslet, že ještě není správný čas.

Tipy jsou ze stránek montessoritraining.blogspot.com, Separation Anxiety and the New Montessori Preschool Student: Tips for Parents and Teachers

  1. Rozlučte se rychle a v pozitivním duchu. Zní to jednoduše, ale je to ten nejtěžší moment. Tím, že dítěti dáte ještě minutku a prodlužujete svůj odchod, jen odkládáte nevyhnutelné a dítě má často sklon prožívat emoce víc. Nejlepší je dítě obejmout, dát mu pusu, říct mu, jak jej máte rádi a ujistit ho, že se pro ně vrátíte.
  2. Zaveďte si pravidelný režim. U předškolních dětí opravdu fungují opakující se rituály. Najděte si svůj bojový pokřik, dejte mu pusu na čelo pro ochranu, nebo si plácněte. Zní to banálně, ale dětem tenhle zvláštní osobní moment pomáhá a dá jim jistotu.
  3. Připravte jim „domácí pytlíček“. Některé děti mají těžší adaptaci na školku a pomáhá jim vzpomenout si, že mají domov. Dejte jim tajný balíček s rodinnou fotkou, oblíbenou hračkou nebo medvídkem. Když později bude tesknit, může si do skříňky odběhnout.
  4. Věřte lektorkám. Ano, ano, opět: Lehko se to řekne. Vzpomeňte si, proč jste školku vybrali. O děti je zde pečováno s opravdu osobním a jedinečným přístupem. Věřte, že bychom nedělaly lektorky, kdybychom děti nemilovaly a nesnažily se od každého něco naučit. Nechceme, aby plakaly, zrovna tak, jako si to nepřejete vy. Jestli máte lektorku, ke které vaše dítě tíhne, může odchody vždy řešit ona, stačí říct. Pokud máte nápad, jak to vašemu dítěti ulehčit, řekněte nám, ale prosím, věřte nám a snažte se nám dítě předat s důvěrou, aby cítilo, že nám může věřit také.
  5. Respektujte emoce svého dítěte. Je důležité pocity vašeho dítěte akceptovat. Je chvilkově smutné, ale to je úplně normální. Ujistěte ho, že tomu rozumíte. Můžete říkat něco jako: „Vím, že jsi smutná, že odcházím. Ale věřím, že budeš mít super den a já si tě odpoledne vyzvednu a všechno mi povíš.“ Zkuste se vyvarovat uplácení a slibů. Ač se to nezdá, pro děti je prožití tohoto druhu smutku důležité.
  6. Neodcházejte bez rozloučení. Vypadá to jako dobrá varianta, ale když si to později dítě uvědomí, bývá smutné. Je lepší se hezky rozloučit.
  7. Nezdržujte se v blízkosti. Když vás dítě po rozloučení uvidí, jak se snažíte vykouknout zpoza plotu, je to pro ně „mučeníčko“. Rozloučit se, odejít. Je možné se s námi dohodnout a my vás budeme informovat, když dítě přestane plakat. Věřte, že i po těch nejdramatičtějších odchodech je většinou do pár minut klid a děti přejdou k zábavě.
  8. Buďte klidní a předávejte nadšení. Když budete dětem vesele povídat, co budou ve školce dělat, a nenecháte, aby vámi cloumaly vlastní emoce, máte o krok napřed k veselému zamávání.
  9. Přijďte včas. Je to opět triviální, ale dělat vaše rituály pomalu, hezky se rozloučit a říct si vše podstatné velmi ulehčuje odchod.
  10. Zkuste se s dětmi ze školky domluvit na hraní i během volného času. Když už někoho znají a kamarádí se, je to velmi radostné, když se pak ve školce shledají.

ZAUJALA VÁS NAŠE LESNÍ ŠKOLKA?

Přiveďte k nám vaše děti

SENOHRABSKÉ SOVIČKY

}

Pondělí - pátek

7.30 - 16.30

Na Pískovně 157, Senohraby

Senohrabské Sovičky, z.s.

i

IČO: 03364003